Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Słoma w belach, jęczmienna i żytnia - kupno i sprzedaż - rolnictwo - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu SŁOMA z województw: Zobacz ogłoszenia z działu SŁOMA z miast:

Wartość energetyczna słomy

 

Słoma to łodygi i liście roślin uprawnych pozostałych po oddzieleniu nasion lub strąków, np. rzepaku, lnu, zbóż, maku, bobiku. Słomą nazywamy także wyschnięte łodygi trzciny. Słoma od wieków znajduje różne zastosowanie w rolnictwie, budownictwie, jak i w życiu codziennym.

 

 

Najczęściej słoma wykorzystywana jest na paszę i ściółkę dla bydła i trzody. Uzyskuje się z niej obornik i nawóz organiczny. Ze słomy produkuje się także obornik sztuczny. Słoma znajduje zastosowanie w budownictwie, np. do krycia dachów w postaci strzechy, stanowi element nośny, gdy pokrywana jest gliną lub tykiem. Służy także do izolacji termicznej i akustycznej ścian i podłóg. Może być wykorzystywana jako podłoże pod uprawę grzybów, w ogrodnictwie służy za ściółkę. Ze słomy wyrabiane są różnorodne artykuły dekoracyjne. Obecnie z kolei rośnie zainteresowanie wykorzystaniem słomy jako materiału opałowego w postaci biopaliwa.

Ze względu na spadek ilości pogłowia zwierząt hodowlanych po 1990 roku, pojawił się problem wykorzystania nadwyżek słomy, które do niedawna były spalane na polach. Okazuje się bowiem, że słoma ze względu na swoją kaloryczność jest bardzo atrakcyjnym materiałem opałowym. Szacuje się, że pod względem energetycznym 1 tonie węgla odpowiada 1,5 tony słomy. Z 1 ha pola można ogrzać przez cały sezon grzewczy domek o metrażu ok. 80m kw. Zaletą tego biopaliwa jest mała ilość popiołu i niski poziom siarki. Popiół pozostały po spaleniu stanowi wysokowartościowy nawóz mineralny. W procesie spalania słomy do atmosfery wydzielanych jest znacznie mniej tlenków azotu i tlenku węgla niż w przypadku paliw kopalnych. Wykorzystanie słomy do celów energetycznych może zmniejszyć efekt cieplarniany przez znaczną redukcję emisji CO2 do atmosfery. Do ogrzewania potrzebne są specjalne kotły, w których dopalają się gazy lotne uwalniane podczas spalania słomy.

 

Niestety, wykorzystanie słomy na cele opałowe ma także swoje wady. Przede wszystkim uciążliwe może być jej magazynowanie. W celu redukcji zajmowanego miejsca przechowuje się ją w sprasowanych kostkach lub zwiniętych balotach. Drugim mankamentem jest fakt stosowania w polskim rolnictwie środków ochrony roślin, które w trakcie spalania słomy wydzielają rakotwórcze związki chemiczne. Produkcja słomy na biopaliwo może stanowić dodatkowe źródło dochodów dla gospodarstw, które posiadają nadwyżki słomy i posiadają możliwość jej magazynowania.  

Obecnie na portalach ogłoszeniowych oferowana jest słoma jęczmienna, żytnia, pszenna oraz z mieszanek zbożowych w postaci balotów, kostek lub kulek owiniętych siatką. Do momentu sprzedaży słoma jest magazynowana w stodole lub pod przykryciem.

Proszę czekać - ładowanie treści...