Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Kozy - ogłoszenia zwierzęta - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu KOZY z województw: Zobacz ogłoszenia z działu KOZY z miast:

Koza domowa

 

Obecnie hodowane kozy są potomkami dzikich form kóz – kozy bezoarowej, śruborogiej i koziorożca alpejskiego, które zamieszkiwały tereny Azji w VI w. p.n.e.

 

Udomowienie kóz nastąpiło w czasach, gdy ludzie przestali wędrować, zbierać i łowić, a zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i samodzielnie produkować żywność. Pierwotnie kozy hodowano na terenie dzisiejszego Iranu, Iranu, Turcji i Palestyny. Do Egiptu i Europy zwierzęta te przybyły w epoce neolitu.
Kozy dość szybko zostały docenione jako zwierzęta świetnie sprawdzające się w długich wędrówkach. Były odporne na zmienne warunki środowiska i niesprzyjający klimat, żywiły się praktycznie wszystkim, co napotkały. Niewielkie wymiary kóz sprawiały, że zwierzęta te były często przedmiotem wymiany handlowej między daleko od siebie położonymi osadami. Kozy były bowiem łatwe w transporcie. Kozy zostały udomowione ze względu na swoją użytkowość. Także obecnie prowadzone hodowle mają na celu pozyskanie od kóz mleka, mięsa i skór.
W czasach starożytnych kozie mleko było bardzo cenionym kosmetykiem wykorzystywanym w kąpielach. W dzisiejszych czasach produkty z mleka koziego zyskują coraz większą popularność, choć hodowla kóz w Polsce nie jest bardzo rozwinięta. Obecnie wyróżnia się pięć typów kóz użytkowych. Kozy typu mlecznego potrafią w okresie laktacji wyprodukować 2000 kg mleka. Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj kóz na świecie. Hodowane są w krajach rolniczych z dużymi zasobami paszowymi. Kozy mięsne są zwierzętami dużymi, a ich wydajność rzeźna wynosi od 55 do 62 %. W okresie laktacji dobrze odżywione kozy potrafią dać nawet 2000 kg mleka.
Kozy wełniste mają z kolei drobną budowę ciała i niewielki wzrost. Posiadają na ciele wełnę, a nie sierść, jak u innych ras kóz. Długość wełnistych włosów może sięgać 25 cm. Do kóz wełnistych należą tylko dwie rasy tych zwierząt. Wśród kóz puchowych można znaleźć natomiast trzy odmiany kóz. Są to małe kozy posiadające na ciele puch, wykorzystywany do wyrobu np. szali z kaszmiru. Ostatnim typem kozy jest koza w typie ogólnoużytkowym. Grupa ta obejmuje wiele ras, które wykształciły w sobie mechanizmy przystosowujące je do życia w warunkach lokalnych. Najczęściej pozyskuje się z nich mleko, w znacznie mniejszej ilości niż w przypadku kóz mlecznych, i mięso.

Proszę czekać - ładowanie treści...