Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

super oferty

zobacz super oferty zobacz super oferty
Pokrowce na krzesła
Pokrowce na krzesła

Wrocław

7,00

Chwytak do BEL  TRANSPORT
Chwytak do BEL TRANSPORT

Pasturka

1 800

Meble kuchenne Stolkar
Meble kuchenne Stolkar

Raszyn

1,00

G- K MONTER

Gdynia

Sprzedam działkę leśną
Sprzedam działkę leśną

Widawa

12 000

Jałówki hodowlane, jałówki mleczne do dalszej hodowli - ogłoszenia znajdzto.pl (1)

Na mapie prezentujemy oferty z poniższej listy ogłoszeń z poprawnie podaną lokalizacją (miasto i ulica). Przejście na kolejną listę ogłoszeń powoduje odświeżenie danych na mapie
Foto Tytuł ogłoszenia Miejscowość Cena Dodano
Jałówka cielna.

Jałówka cielna.

Wąbrzeźnokujawsko-pomorskie 4 000 2018-07-02
znajdzto.pl / ... / Jałówki / Jałówka HF
Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu JAŁÓWKI z województw: Zobacz ogłoszenia z działu JAŁÓWKI z miast:

Dobry odchów jałówek – inwestycja na lata

 

 

Jałówkami nazywamy samice bydła domowego w wieku od 6 miesięcy do okresu przed pierwszym wycieleniem, czyli ok. 18–24 miesięcy. Pierwsze dni życia i sposób odżywiania jałówki decydują o dalszej jakości chowu.

 

Spadająca rentowność mleka, wzrost kosztów produkcji i niska cena mleka zmuszają hodowców do szukania oszczędności. Niestety, często cięcia te odbijają się na jakości odżywiania jałówek. O zwrocie poniesionych kosztów można mówić dopiero w momencie, kiedy jałówka wycieli się po raz pierwszy. Dlatego pierwsze dwa lata życia młodej krowy są kluczowe dla późniejszego zwrotu poniesionych inwestycji. Hodowlę jałówek można bowiem porównać z obligacjami bankowymi - przynoszą zysk po 3-4 latach. Ponadto panuje tendencja do zwiększania ilości zacieleń do 6 lub 7. Zmniejsza to bowiem koszty reprodukcji i umożliwia uzyskanie dodatkowych funduszy ze sprzedanych cieląt. 

Nieodpowiednio prowadzony odchów jałówek prowadzi do strat w materiale genetycznym oraz obniża poziom mleczności. Okres rozwoju młodych krów można podzielić na dwie fazy - od przejścia na paszę stałą do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej, czyli ok. 13-14 miesięcy, oraz od okresu dojrzewania do wycielenia. W pierwszej fazie kładzie się nacisk na szybki wzrost i rozwój, wczesne osiągnięcie wieku zacielenia, zdrowy kościec, dobrze rozwinięte wymię oraz niskie koszty odchowu. W drugiej fazie natomiast nadal ważna jest dbałość o prawidłowy rozwój wymion,  ale także przygotowanie jałówki do dużej wydajności i wytrzymałości przy długim użytkowaniu.

Dlatego jałówki powinny otrzymywać paszę objętościową dobrej jakości z optymalną zawartością paszy treściwej. Powinno to być nadrzędną zasadą każdego hodowcy. Najlepszą paszą jest zielonka pastwiskowa w czasie lata, a w okresie zimy przewiędnięte trawy i siano łąkowe. Kukurydza, choć tak popularna, nie stanowi w tym okresie paszy podstawowej. Prowadzi bowiem do otłuszczenia, a nie zawiera białka, tak niezbędnego w tym okresie.

Warto pamiętać, że zbyt intensywne żywienie co prawda przyspiesza dojrzałość rozpłodową, ale może prowadzić do otłuszczenia zwierząt. Skutkuje to brakiem apetytu u jałówek w ostatnich tygodniach przed wycieleniem, jak i po porodzie, co może z kolei prowadzić do problemów metabolicznych i innych schorzeń.

Obecnie w Polsce najczęściej hodowane są jałówki rasy holenderskiej, holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno i czerwono-białej oraz jałówki simentalskie z linii mlecznej. Jałówki 2-tygodniowe na portalach ogłoszeniowych można zakupić w cenie 500-600zł, a ich wartość rośnie wraz z wiekiem i zależy także od przeznaczenia, rasy i kondycji.

Proszę czekać - ładowanie treści...