Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Inne płody i produkty rolne - kupno i sprzedaż - rolnictwo - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu INNE z województw: Zobacz ogłoszenia z działu INNE z miast:

Środki ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym

 

Obecnie trudno sobie wyobrazić wydajną uprawę owoców, warzyw i zbóż bez stosowania chemicznych środków zwalczających choroby i szkodniki.

 

Od wielu lat widoczna jest tendencja do stosowania w uprawach ekologicznych naturalnych środków ochrony roślin. Od wieków ludzie stosują bowiem zioła i rośliny powszechnie uznawane za chwasty do zwalczania szkodników i grzybów pojawiających się na uprawianych warzywach, owocach i zbożach. Przewagą środków ekologicznych jest to, iż nie szkodzą one środowisku i roślinom konsumpcyjnym.
Naturalne środki ochrony roślin niestety nie są tak skuteczne jak substancje chemiczne. Dlatego po te ostatnie warto sięgać w przypadku zmasowanego ataku szkodników czy choroby, która dotyka dużą część uprawy. Naturalne środki ochrony roślin przy dużych uprawach mogą nie być wystarczające, więc często się je stosuje naprzemiennie ze środkami chemicznymi. Okazuje się jednak, że oferta biopreparatów dopuszczonych do stosowania w gospodarstwach ekologicznych jest bardzo szeroka i dotyczy środków grzybobójczych, owadobójczych i preparatów odpornościowych. Oprócz tego istnieje możliwość samodzielnego przygotowania naturalnych preparatów zwalczających choroby i szkodniki.
Popularnym biopreparatem jest na przykład potasowe mydło ogrodnicze o zapachu czosnku zwalczające mszyce. Z roślin naturalnie występujących w naszym klimacie do zwalczania mszyc wykorzystuje się także pokrzywę, aksamitkę, bez czarny, cebulę, czosnek, krwawnik pospolity i mniszka lekarskiego. Skrzyp polny stosowany jest natomiast przy zwalczaniu miseczników, tarczników, mączników, rdzy oraz kędzierzawości liści brzoskwini.
W walce ze szkodnikami wykorzystuje się także bylicę piołun, pomidory, tytoń czy wrotycz. Z roślin tych można sporządzać gnojówki do nawożenia upraw, a także wywary i wyciągi do oprysków. W uprawach buraków częstym problemem jest obecność mątwika. W celu zapobiegania stratom w uprawach stosuje się przedplon gorczycy białej, która ma właściwości mątwikobójcze (inne odmiany gorczycy mogą przyczynić się do rozwoju mątwika). W fazie wzrostu buraków należy także usuwać chwasty, które są żywicielem mątwika – rzepak, komosa, tasznik pospolity i tobołki polne.

Proszę czekać - ładowanie treści...