Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Dachowce, kot domowy - koty, kotki, kocięta. Sprzedam, kupię, oddam kota - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu DACHOWCE z województw: Zobacz ogłoszenia z działu DACHOWCE z miast:

Dachowiec czy rasowy?

 

To pytanie zadają sobie często przyszli właściciele kotów. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna. Tak jak koty rasowe, tak i dachowce mają określone wymagania i przyzwyczajenia.

 

Popularny kot został udomowiony ok. 9500 lat temu. Przodkiem dzisiejszego kota jest prawdopodobnie kot nubijski, w Europie krzyżowany ze żbikiem. Na przestrzeni wieków wyhodowano liczne odmiany kota domowego, które różnią się między sobą wielkością, umaszczeniem czy długością włosów. Koty perskie czy syjamskie znacznie odbiegają od pierwotnego wzorca rasy.
Oprócz kotów uznanych za rasowe, można spotkać także koty żyjące samodzielnie na wolności. Zamieszkują one tereny wiejskie lub miejskie i nazywane są popularnie dachowcami lub kotami piwnicznymi. Decydując się na posiadanie kota, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego potrzebny jest nam nowy pupil. Nabycie kota rasowego wiąże się ze sporym wydatkiem początkowym, nie mówiąc o jego kosztownej pielęgnacji i zakupie dobrej jakości karmy. Koty rasowe często są traktowane jako inwestycja na przyszłość, o którą jednak trzeba dbać, aby przyniosła później zysk. Inaczej jest z popularnymi dachowcami. Zdarza się bowiem, że koty same przychodzą do gospodarstwa lub wybierają sobie przyszłego opiekuna, który je karmi i poi, i wracają, kiedy mają na to ochotę. Przewagą dachowców nad kotami rasowymi jest to, iż potrafią w naturalny sposób przystosować się do określonych warunków. Są także bardziej odporne na choroby i zakażenia.
Żyjąc w trudnych warunkach, walcząc o przetrwanie i zdobywając samodzielnie pożywienie, są kotami bardzo inteligentnymi i niezależnymi. Przygarnięcie dachowca dorosłego przeważnie kończy się ucieczką i szkodami, które zdążył wyrządzić w domu. Najlepiej więc hodować młode dachowce wzięte ze schroniska, z ulicy lub z ogłoszeń na portalach internetowych  i w prasie. Początkowo może się to wiązać z częstszymi wizytami u weterynarza, ze względu na konieczność odrobaczenia, szczepienia czy wyleczenia infekcji. Często jednak dachowce potrafią okazać większe przywiązanie i wdzięczność za okazanie im serca i podarowanie domowego ciepła, niż kot rasowy, który od początku miał wszystko „pod łapą”.

 

Proszę czekać - ładowanie treści...