Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Cielęta, opasy, byczki mięsne, żarłaki - ogłoszenia znajdzto.pl (0)

Witaj w wyszukiwarce ofert z Twojej okolicy. Wybierz KWADRAT widoczny u góry mapy, zaznacz lokalizację i zaakceptuj wybór poprzez OK. Poręczna ŁAPKA pozwala na przesuwanie obszaru, a suwak z lewej strony przybliża lub oddala mapę. Powrót do tradycyjnej wyszukiwarki możliwy jest poprzez UKRYJ OBSZAR NA MAPIE.

Nie znaleźliśmy ogłoszeń spełniających Twoje kryteria. Możesz jednak:

Miejscowości Województwa
Zobacz ogłoszenia z działu CIELAKI I OPASY z województw: Zobacz ogłoszenia z działu CIELAKI I OPASY z miast:

Od pierwszych dni zależy zdrowie cielaka

 

Pierwszym pokarmem nowo narodzonego cielaka jest mleko matki, a konkretnie siara. Najbardziej krytyczne jest pierwszych pięć dni po urodzeniu, które decydują o odchowie. Młode bowiem rodzą się bez przeciwciał i są narażone na negatywny wpływ środowiska.

 

Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze trzy dni cielę żywiło się wyłącznie siarą. Pierwsze przystawienie do matki powinno nastąpić nie później niż w dwie godziny po porodzie. Ważnym elementem żywienia cieląt jest także woda, do której młode powinny mieć stały dostęp. Ze względów ekonomicznych nie zawsze jest możliwe, aby cielę mogło ssać matkę „na żądanie“. Dlatego hodowcy wprowadzają w kolejnych dniach, po odpowiednim odżywieniu siarą, preparaty mlekozastępcze. Producenci oferują szeroką gamę produktów, które mają pomóc rolnikom w utrzymaniu dobrostanu cieląt. Wybierając mleko sztuczne, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim należy czytać etykiety na opakowaniu, nie sugerować się tylko ceną lub promocją na wybrany produkt.

Obecnie producenci pasz mają obowiązek umieszczania na opakowaniach informacji o ilości składników zawartych w produkcie mlekozastępczym, np. białka surowego, włókna surowego, olejów i tłuszczów surowych, popiołu surowego, wapnia, sodu i fosforu. W porządku malejącym widnieje także na etykiecie ilość składników zawartych w mleku, zamieszczona jest także instrukcja przygotowania mieszanki i zalecane dawkowanie. Najważniejszą informacją dla hodowcy jest pochodzenie białka, które jest najdroższym komponentem preparatu mlekozastępczego. Najbardziej wartościowe jest białko mleczne i takie też jest zalecane do podawania cielętom poniżej 3 tygodnia życia. Komponentami mlecznymi może być serwatka lub mleko odtłuszczone. Mniejszą wartość odżywczą mają preparaty zawierające białko roślinne uzyskiwane z soi, roślin strączkowych lub ziemniaka. Podawanie od początku cielakowi mleka z białkiem roślinnym wpływa negatywnie na parametry odchowu.

Preparaty mlekozastępcze są polecane do żywienia młodych cieląt,  gdyż mają lepszy skład niż mleko krowie. Zawierają mniej białka i  tłuszczu, a  więcej laktozy i  witamin. Dzięki takiemu żywieniu unika się przenoszenia zarazków z krowy na cielaka. Mleko naturalne może ponadto zawierać zanieczyszczenia, bakterie oraz resztki leków po leczeniu antybiotykami.

Proszę czekać - ładowanie treści...